Czym kierować się przy wyborze alkomatu?

Czym kierować się przy wyborze alkomatu?

Wakacje są okresem, w którym spotykamy się częściej ze znajomymi. Podczas spotkań, spożywany jest alkohol w celach rozluźnienia atmosfery. Jednak trzeba sobie postawić pytanie, czy bezpieczny będzie powrót z imprezy samochodem? W dalszej części artykułu postaram się omówić kwestie dotyczące zakupu alkomatu.

Nieodpowiedzialne zachowanie

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione na terenie Unii Europejskiej i jest traktowane jako przestępstwo. Osoby kierujące pojazdem po spożyciu alkoholu narażają nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Warto zastanowić się nad zakupem alkomatu, w celu upewnienia się, czy jesteśmy w stanie kierować autem.

Tani alkomat

Aby rozwiązać kwestię zakupu alkomatu, warto zastanowić się nad tym, jak często będziemy z niego korzystać. Najtańsze alkomaty można zakupić już od 130zł, lecz pomiar nie będzie tak dokładny, jak w przypadku tych o większej wartości. Jeśli alkomat będzie służył nam do badania większej ilości osób, powinniśmy zastanowić się, czy lepszym wyborem nie byłby alkomat o lepszych specyfikacjach.

Ustawianie alkomatu

W celu 100% sprawności urządzenia, niezbędne jest wysłanie alkomatu raz na 6 miesięcy. Nieskalibrowany alkomat jest kompletnie bezużyteczny, dlatego nie wysłanie spowoduje błędne pomiary. Koszt takiego zabiegu wynosi około kilkudziesięciu złotych.

Dokładność pomiaru

Część producentów, gwarantuje bardzo dobrą sprawność w temperaturze pokojowej. Niestety nie zawsze będziemy mogli użyć alkomatu wewnątrz pomieszczenia, a temperatura otoczenia może spowodować błędny pomiar. Rozwiązaniem tej kwestii może okazać się model alkomatu AL – 9000 Lite. Specjalny, zainstalowany czujnik elektrotechniczny ma działanie podobne do tego, jaki jest stosowany w alkomatach przez policję. Producent zakłada, że dokładność pomiaru wynosi 0,001 promila. Cena tego urządzenia wynosi około 540zł.

Jak być pewnym, że jest się w 100% trzeźwym?

Warto być ostrożnym w kwestii alkomatów, ponieważ nie mamy w 100% gwarancji, że alkomat wykonał prawidłowy pomiar. Istnieją na rynku alkomaty, które wyposażone są w specjalne czujniki, wykazujące dokładne wyniki. Jednak, aby mogło to stanowić dowód w sprawie, niezbędne jest przeprowadzenie legalizacji urządzenia. Alkomat FC-20 KIT jest jednym z takich urządzeń, lecz niestety jego cena jest bardzo wysoka i wynosi 4000zł.

Używanie alkomatu

W celu zagwarantowania sobie sprawności i dokładności działania, niezbędna jest eksploatacja alkomatu pod pewnymi warunkami. Tak jak wcześniej wspomniałem, trzeba wysłać alkomat raz na 6 miesięcy w celu skalibrowania. Koszt tej usługi w przypadku urządzeń objętych gwarancją jest najczęściej darmowy, lecz po upływie gwarancji należy uiścić odpowiednią opłatę, zazwyczaj jest to około 60-70zł. Należy również pamiętać, aby nie przeciążać urządzenia. Zbyt częste pomiary mogą uszkodzić urządzenie. Każdy alkomat posiada wymienny ustnik, dlatego w celu zachowania higieny należy zaopatrzyć się w ich komplet. Koszt takiego kompletu wynosi nie więcej jak 20zł.

Kategorie: Alkomaty,