Dylemat przy wyborze piekarnika

 Jaki wybrać piekarnik, aby był w pełni sprawny i funkcjonalny? Co decyduje o tym, że piekarnik jest dobry? W dzisiejszych czasach, najnowocześniejsze piekarniki posiadają funkcje odbioru komunikatów, wyświetlania zdjęć oraz funkcję czyszczenia. Technologia jest cały czas rozwijana i nie omija ona rynku sprzętów AGD.

Na forach internetowych często toczą się dyskusję na temat tego, jaki piekarnik wybrać. Kilkanaście lat temu ludzie nie śmieliby pomyśleć o dzisiejszych możliwościach piekarników.

Jaki piekarnik kupić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ze względu na to, że do wyboru jest kilka rodzajów piekarników. W zależności od sposobu używania, mamy do wyboru piekarniki kompaktowe (połączenie funkcji piekarnika z mikrofalówką kuchenną), parowe (najczęściej przygotowuje się w nich zdrową żywność, polecany szczególnie dla osób ceniących zdrowie) oraz parowe z funkcją pieczenia (działanie mają podobne jak w przypadku piekarnika parowego, proces pieczenia odbywa się przy pomocy pary wodnej).

Funkcje piekarnika

Przy wyborze piekarnika, warto zastanowić się nad tym, jak często będzie wykorzystywany oraz jakie potrawy będą w nim przyrządzane. Jeśli cenisz sobie zdrową żywność, to z pewnością zainteresuje Cię funkcja gotowania na parze. Funkcja grill powstała z myślą o osobach, lubiących jeść dobrze upieczone mięso. Dodatkową funkcją piekarnika jest termosonda, która kontroluje temperaturę wewnątrz potrawy, elektroniczna książka kucharska, szybkie nagrzewanie, podwójna komora. Dzięki zastosowaniu systemu samooczyszczenia piekarnika, możliwe jest pozbycie zalegających się zanieczyszczeń dzięki rozgrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury.

Piekarnik sterowany smartfonem lub tabletem

Nowością na rynku z pewnością okażą się piekarniki, sterowane za pomocą smartfonów oraz tabletów. Taką funkcję ma zamiar wprowadzić na rynek marka Franke. Z powodzeniem wykorzystuje się piekarniki z wbudowaną książką kucharską oraz aplikacjami, dzięki którym można przyrządzić swoją ulubioną potrawę. Niektóre piekarniki posiadają specjalne menu, dzięki któremu wybierzemy odpowiednie składniki do swojego dania. Innowacyjność nie zna granic, jedyną barierą, która może nas powstrzymać od zakupu piekarnika będzie jego cena.

Podsumowanie

Dylemat przy wyborze piekarnika jest duży, kłopotem z pewnością mogą okazać się ceny. Jeśli weźmiemy pod uwagę dostępne funkcje, w które wyposażone są dzisiejsze piekarniki, można stwierdzić że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybór nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię dotyczącą ceny. Wiadomym faktem jest, że piekarniki bogate w najnowocześniejsze funkcje będą kosztowały więcej od tych „biedniejszych”. Można zrezygnować z najlepszych funkcji na korzyść lepszej ceny. Myślę, że nie każdy zainteresuje się funkcją sterowania tabletem oraz smartfonem, trzeba pamiętać że jest to urządzenie kuchenne, nie każdego będzie stać na takie rozwiązanie, a jeśli ktoś chciałby zakupić komputer, to na pewno nie będzie myślał o piekarniku.