Jaki wybrać alkomat do samochodu?

Wiele kierowców oszukało się, gdy wsiadło za kierownicę po wypiciu kieliszka szampana bądź piwa. Strata prawa jazdy jest bardzo bolesna, szczególnie dla osób, które są zawodowymi kierowcami. Jazda pod wpływem alkoholu nie ma żadnego usprawiedliwienia, dlatego trzeba zastanowić się nad rozwiązaniem kwestii, kiedy można kierować bezpiecznie samochodem.

Większość osób deklaruje się, jako osoby pijące „od święta”. Każdy z nas może wypić i nikt nam tego nie zabroni, ale skąd wiedzieć, kiedy w naszym organizmie nie ma alkoholu? Trzeba mieć na uwadze to, że jeśli impreza była „mocniej zakrapiana”, alkohol może utrzymywać się w organizmie nawet dobę. Jeżdżenie na kacu jest tak samo niebezpieczne jak w przypadku jeżdżenia po wypiciu etanolu. Jak zatem rozwiązać kwestię trzeźwości? Odpowiedzią na to pytanie jest zakup prywatnego alkomatu.

Jak działa alkomat?

Alkomat jest urządzeniem, które dokonuje pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest on głównym dowodem, w celu udowodnienia nietrzeźwości osoby kierującej. Trzeba wziąć pod uwagę również to, że alkomat może się pomylić, gdy przed przystąpieniem do badania został spalony papieros bądź zjedzony cukierek.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty różnią się ze względu na cenę, jakość, budowę oraz żywotność. Ze względu na podział sensora, można wyróżnić dwa rodzaje alkomatów.

- alkomaty półprzewodnikowe (główny element stanowi elektroda, na której utlenia się wdmuchiwany alkohol)

- alkomaty wyposażone w sensory elektrochemiczne (stosuje się w droższych modelach, używane przez policję)

Jaki alkomat wybrać?                                                                                           

Jeśli chodzi o alkomaty najtańsze oraz najprostsze, można zwrócić uwagę na alkomaty półprzewodnikowe. Ze względu na prostotę wykonania pomiar może okazać się nie dokładny. Dobrym wyborem będzie DA5000 bądź alkomat koreańskiej firmy Sentech AL 6000

Jeśli alkomat miałby być wykorzystywane w celu sprawdzania trzeźwości innych osób, trzeba zwrócić uwagę na alkomaty wyposażone w sensory elektrochemiczne. Badanie takim alkomatem z pewnością będzie o wiele bardziej precyzyjne i dokładne niż w przypadku alkomatu z wyposażonym sensorem elektronicznym. Modele tych alkomatów reagują tylko na cząsteczki etanolu, ich wytrzymałość jest lepsza ze względu na wykorzystanie dużego przetwornika. Popularnymi sprzętami w tej kategorii są ALCOFIND DA-8100, Alkohit X3 czy Alcovisor MARS.

Parametry alkomatu

Jeśli chodzi o parametry alkomatu, trzeba zwracać uwagę nie tylko na zastosowanie jakości i rodzaju sensora, lecz również na wielkość alkomatu. Im większy alkomat, tym dokładniejszy wykonuje pomiar.

Większość alkomatów podaje wynik w promilach, niektóre alkomaty mogą wykazywać zawartość etanolu w litrze sześciennym powietrza. Przeliczenie tych jednostek jest bardzo proste, należy promile alkoholu pomnożyć razy 2,1.

Kalibracja alkomatu

Jeśli chodzi o ustawianie alkomatu, ważnym elementem jest jego kalibracja. Rozregulowany alkomat może podawać błędne wyniki, dlatego tańsze modele z reguły wysyła się raz na pół roku w celu kalibracji, a lepsze co rok. W okresie gwarancji, producenci oferują bezpłatną kalibrację. Po upływie tego czasu niestety przyjdzie nam zapłacić za każdą kolejną regulację.

Kategorie: Alkomaty,