Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie piekarnika?

Przy wyborze piekarnika do naszej kuchni może powstać wiele dylematów. Spowodowane to jest dostępnym asortymentem oraz funkcjami, jakie piekarniki posiadają. Dzięki temu tekstowi dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz kupnie piekarnika.

Wybór modelu

Pierwszym krokiem w celu ustalenia, jaki piekarnik wybrać jest wybór modelu ze sterowaniem lub bez. Sterowanie z płyty sprawia, że piekarnik trzeba zamontować pod płytą grzewczą. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie sterowane bez płyty, zyskasz lepszą swobodę w korzystaniu z piekarnika i będziesz miał możliwość umiejscowienia go w dowolnym miejscu w swojej kuchni.

Wielkość

Przy wyborze piekarnika ważna jest jego wielkość. W zależności od powierzchni Twojej kuchni oraz ilości zamieszkujących osób można dostosować wielkość piekarnika.

Jeśli cenisz sobie mały rozmiar, a powierzchnia Twojej kuchni nie pozwala na zastosowanie piekarnika o dużej wielkości, powinieneś postawić na piekarnik kompaktowy. Wśród dostępnych modeli można wybrać tradycyjny lub łączący funkcje mikrofali i piekarnika, a nawet z funkcją pieczenia za pomocą pary wodnej.

Powiększone piekarniki sprawdzą się w wielkich, przestrzennych kuchniach. Dzięki powiększeniu mają w swojej ofercie przygotowanie kilku posiłków jednocześnie. Szerokość tych piekarników jest większa od standardowej i może wynosić nawet do 90 cm. Wysokość takiego piekarnika mieści się w granicach 50 cm, a jego głębokość do ponad 50 cm.

Standardowe piekarniki opierają się na wymiarach 60 x 60 x 55-60 cm. Ich zastosowanie jest szerokie, ponieważ zmieszczą się w każdej szafce i w stosunkowo na niedużej powierzchni. Łączą w sobie funkcje najróżniejszych piekarników, najczęściej spotyka się tradycyjny i parowy oraz z funkcją mikrofalówki.

O czym warto pamiętać?

Przy wyborze piekarnika warto zapamiętać kilka kwestii. Jeśli masz zamiar zakupić piekarnik parowy, powinieneś zwrócić uwagę na opcje odkamieniania oraz czyszczenia parowego. Piekarniki parowe nie posiadające tych funkcji są trudniejsze do czyszczenia. Zapamiętaj również, że jakość wlewanej wody do zbiornika ma wpływ na pracę oraz żywotność piekarnika. Jeśli jesteś osobą mieszkającą samotnie, lub mieszkasz w niewielkim mieszkaniu wybieraj urządzenia kompaktowe, gdyż wybór tych urządzeń zaoszczędzi cenną powierzchnię w Twojej kuchni. Jeśli nie lubisz sprzątać to zwróć uwagę na piekarniki wyposażone w funkcję samooczyszczenia. W celu czyszczenia piekarnika o emaliowanym wnętrzu, używaj tylko delikatnych środków czyszczących w płynie, aby nie zniszczyć warstwy ochronnej.

Podsumowanie

Wybór piekarnika z pewnością może stanowić dylemat dla wielu osób. Mamy szeroką gamę produktów dostępnych w ofercie producentów sprzętu AGD. Jeśli mieszkasz w dużym mieszkaniu wybór będzie prosty, powinieneś postawić na piekarnik powiększony. Jeśli zależy Ci na zwykłym użytkowaniu wybierz piekarnik standardowy, lecz jeśli jesteś osobą mieszkającą samotnie, bądź zależy Ci na zaoszczędzeniu powierzchni, wybierz piekarnik kompaktowy.