Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Rynek sprzętu elektronicznego obfituje w wiele modeli telewizorów. Aktualnie, dostępne na rynku są telewizory typu plazma, LCD oraz z funkcją wyświetlania obrazu trójwymiarowego (TV 3D).

Dla wielu osób, wybór telewizora może okazać się skomplikowaną sprawą, ale istnieją również tacy, którzy nie odróżniają oferowanych parametrów i nie widzą różnicy pomiędzy wyświetlaniem obrazu w różnych modelach.

Jeśli chodzi o predyspozycje, to z pewnością można stwierdzić, że osoba która lubuje się w grach komputerowych zainteresuje się modelem z mniejszym opóźnieniem wyświetlania obrazu.

Ponad 90% ankietowanych klientów uznało, że najistotniejszym elementem, który określa funkcjonalność telewizora jest wyświetlanie obrazu, zatem jaki telewizor wybrać?

Telewizor plazmowy a LCD

Kilka lat temu , wybór telewizora nie był aż tak wielkim dylematem. Klienci mieli zazwyczaj wybór w postaci telewizora plazmowego oraz LCD. Aktualnie sprawa ma się źle w przypadku telewizorów plazmowych, ze względu na to, że wybiera ją tylko 4% klientów. Wybór modeli plazmowych jest bardzo ograniczony ze względu na zakończenie produkcji telewizorów plazmowych przez firmę Panasonic. Obraz plazmowy cechuje się wyświetlaniem głębokiej czerni, bez żadnych plam oraz chmurek, dlatego jeśli zależy Ci na tej funkcjonalności to możesz wybrać plazmę. Sprawa ma się inaczej do telewizorów LCD (LED), które są częściej wybierane przez klientów i posiadają wysoką rozdzielczość 4K.

Telewizory z technologią OLED

Technologia ta dopiero raczkuje na polskim rynku. Telewizory wyposażone w tą technologię cechują się świetnej jakości wyświetlanym obrazem, a osoba która obejrzy na nim film, z pewnością przyzna że było to niesamowite przeżycie.

Przekątna ekranu

Wśród powszechnej opinii przyjęło się, że należy wybrać telewizor o jak największym rozmiarze ekranu. Zaletą wielkich telewizorów jest bardzo dobra widoczność szczegółów i bardziej wciągający obraz. Pomimo zalet, są też i wady. Na większym ekranie można zauważyć migotanie obrazu, oraz niedociągnięcia reżysera podczas kręcenia filmu.

Technologia 3D

Popularność technologii 3D spada i niestety nie jest tak duża jak w przypadku lat 2011 – 2012. Klienci nie mają szerokiego wyboru. Jeżeli zależy Ci na braku jakiegokolwiek migania, skorzystaj z telewizora, który ma zaimplementowany system polaryzacyjny, jeśli zależy Ci na zwykłym użytkowaniu wybierz system aktywny.

Dźwięk

Dźwięk prezentowany w obecnych telewizorach budzi wiele kontrowersji. Zastosowanie małych głośniczków z pewnością nie poprawi jakości dźwięku, a jedynie wyda z siebie cieniutki i mało basowy głos. Ten problem może rozwiązać kwestia dotycząca zakupu kina domowego, chyba że kupujesz telewizor z wyższej półki.

Podsumowanie

Trzeba pamiętać o tym, że to Ty masz być zadowolony z korzystania telewizora wraz z rodziną. Recenzje i testy są jedynie opiniami, dostępnymi w internecie. Przy zakupie telewizora warto przejrzeć jego parametry oraz obejrzeć testowy film.