Porady, które ułatwią Ci wybór telewizora

W tym poradniku, postaram przedstawić Ci, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizora. Szeroki asortyment dostępnych telewizorów powoduje powstanie wielu dylematów dotyczących wyboru. Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie telewizor FullHD czy UltraHD. A co jeśli najważniejszy dla nas jest kształt oraz przekątna ekranu?

Przekątna telewizora

Jeśli chodzi o wielkość ekranu, mamy do dyspozycji telewizory od 32” do 65”. W przypadku telewizorów z zastosowaniem mniejszej wielkości, osoby chcące oglądać z przyjemnością filmy powinny siedzieć w odległości od ekranu 128cm (przy 32”). Sprawa ma się inaczej w przypadku 50”, bowiem odległość ta wynosi już 200cm. Im większy rozmiar matrycy, tym dalej musimy siedzieć aby jakość obrazu oraz komfort oglądania nie wpłynął negatywnie na nasze odczucia. Przy 65” calach będzie już to 260cm.

Technologia FullHD oraz UltraHD

Jeśli chodzi o zastosowanie technologii, technologia FullHD charakteryzuje się zastosowaniem rozdzielczości 1920x1080pikesli i jest zalecana jako absolutne minimum.

Technologia UltraHD cechuje się rozdzielczością zwaną 4K. Telewizor z zastosowaniem tej technologii ma rozdzielczość dwa razy większa od rozdzielczości FullHD, najlepiej sprawdza się przy oglądaniu zdjęć.

Matryca wyświetlania

Jaką matrycę wybrać? LCD czy OLED? Większość telewizorów ma zastosowany wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD, podświetlony za pomocą diod LED). Oprócz telewizorów LCD, są również takie z podświetleniem OLED, tych jest już mniej oraz nie stosuje się ich powyżej przekątnej 55”. Telewizory OLED mają kilka dobrych, unikalnych zalet. Największa zaletą jest wyświetlanie głębokiej czerni oraz nieskończony kontrast. Te parametry przewyższają nawet telewizory plazmowe, które uważane były do niedawna za wzorzec wśród telewizorów wyświetlających najlepszą czerń.

Wyświetlanie kolorów

Nie istnieje na rynku telewizor, który potrafiłby odwzorować całą paletę barw widoczną przez ludzkie oko. Większość telewizorów wyświetla standardowy obraz, o lepszej bądź gorszej jakości. Producenci starają wprowadzać się na rynek telewizory z zastosowaniem szerokiej palety barw, o lepszym nasyceniu kolorów. Jeśli zależy Ci na oglądaniu filmów nagranych własną kamerą, powinieneś szukać telewizorów z oznaczeniem Color Prime, Nano Crystal Color oraz Wide Color Phosphor.

Technologia 3D

Istnieją obecnie dwa systemy telewizorów, oferujących technologię 3D. Technologia ta nie cieszy się takim zainteresowaniem, jak kilka lat temu. System aktywny 3D oferuje wysoką rozdzielczość obrazu, kosztem jego migotania i droższych okularów. Przy zastosowaniu systemu pasywnego zmniejsza się cena okularów oraz obraz jest pozbawiony migotania, niestety wadą tego systemu jest mniejsza rozdzielczość oraz ostrość obrazu.

Podsumowanie

Wybór telewizora nie jest łatwym wyborem. Wszystko zależy od ilości dostępnej gotówki oraz wymagań. Jeśli zależy Ci na zwykłym, standardowym telewizorze zainteresuj się takim z matrycą LCD. Telewizor taki można zakupić już do 1000zł, lecz trzeba zwrócić uwagę na przekątną ekranu, ze względu na to że przy takim progu ceny jakość wyświetlania obrazu przy dużej liczbie cali może negatywnie wpłynąć na jakość obrazu.