„Sprawdź promile” – nowa aplikacja dostępna na urządzenia przenośne. W jaki sposób działa i czy jest warta zakupu?

Wirtualny alkomat Programiści stworzyli nową aplikację, która jest dostępna na smartfony oraz inne urządzenia przenośne. Ma pomóc kierowcom w określeniu ilości promili alkoholu we krwi. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to prawdziwy alkomat i wyniki badań trzeba brać z przymrużeniem oka.Propozycja Prezesa Rady Ministrów

Jakiś czas temu, w sejmie przebiegła dyskusja dotycząca posiadania obowiązkowych alkomatów w każdym samochodzie. Propozycja premiera wzbudziła wiele kontrowersji oraz wywołała nie kończące się dyskusje. Zdaniem rządzących, przepis ten mógłby zmniejszyć liczbę kierowców, którzy wsiadają do samochodów pod wpływem alkoholu etylowego. Zakup alkomatu jest sporym wydatkiem dla przeciętnego obywatela. Dopóki nie jest on wymagany, to nie ma co się martwić na zapas, ponieważ kierowcy aut mogą korzystać w tej chwili z bezpłatnego programu „Sprawdź promile” dostępnego na urządzenia przenośne.

Optymistyczne raporty Policji Policja ujawniają statystyki, które dotyczą wypadków samochodowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Wyniki, które przedstawiają pozwalają na lekki optymizm, bowiem w 2012 roku, w porównaniu z 2011 rokiem, liczba kierowców w stanie po spożyciu alkoholu, zmalała o 12 468 osób. Można również wywnioskować, że zmniejszyła się liczba wypadków spowodowanych jazdą w stanie nietrzeźwym, ponieważ liczba ta zmalała aż o 14% („Wypadki drogowe w 2012 roku” Raport Policji - http://dlakierowcow.policja.pl/dk/statystyka/47493,dok.html).

W Polsce, pomimo zwrócenia uwagi na problem nietrzeźwych kierowców, pijani kierowcy stanowią wciąż zagrożenie na drodze. Konsekwencją tego, jest przyzwolenie społeczeństwa dla takiego zachowania. Polacy zachowują się lekkomyślnie oraz nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka.

 

Pomysł rządu, ale skąd wziąć na to pieniądze?

Każdy wie, jak wyglądają zarobki w naszym państwie, dlatego propozycja rządu wywołała spore kontrowersje wśród osób, które posiadają samochód. Problemem jest spory wydatek na zakup alkomatu, bowiem nie każdego będzie na to stać. Koszt alkomatu wynosi ponad 200zł. Jest to wysoka cena dla przeciętnego obywatela. Jak każdy pomysł, i ten posiada swoje pozytywne strony, pomimo tych negatywnych. Już nie będzie wymówki przed Policją o niewiedzy na temat zawartości alkoholu w organizmie. Z pomysłem przychodzi nam aplikacja „Sprawdź promile”. Już dziś, każdy może ją pobrać na swój telefon i sprawdzić tuż po spożyciu alkoholu, kiedy będzie w stanie wsiąść za kółko. Wystarczy wpisać podstawowe dane, dotyczące naszej płci, wieku, wagi oraz ilości wypitego alkoholu. Program pokaże nam przybliżoną ilość alkoholu, który zawarty jest w naszym organizmie, ponadto możemy sprawdzić, jaka ilość promili dozwolona jest w krajach europejskich. Podsumowanie

Podsumowując, aplikacja „Sprawdź promile” jest ciekawym pomysłem stworzonym przez programistów. Niestety, nie odzwierciedla ona w 100% rzeczywistego stanu nietrzeźwości, dlatego wyniki trzeba traktować z przymrużeniem oka. Alternatywnym pomysłem będzie zbadanie się alkomatem na Komisariacie Policji przed jazdą, w celu uniknięcia przykrych konsekwencji związanych z utratą prawa jazdy.

Kategorie: Alkomaty,