Wybór telewizora

 W dzisiejszych czasach, mamy szeroki wybór telewizorów. Zakup często wiąże się z dużym wydatkiem. Decyzja o zakupie powinna być przemyślana pod kątem użytkowania, wielkości budżetu oraz rodzaju technologii wyświetlania obrazu.

Dostępne typy telewizorów

Nie dawno, jedyną możliwą opcją był telewizor wyposażony w obraz kineskopowy. Zapewne u nie jednej osoby przewala się bądź kurzy na strychu. Od kilku lat można zauważyć wielki postęp technologiczny, a producenci telewizorów prowadzą rywalizacje w udoskonalaniu jakości wyświetlania obrazu.

Piksele w telewizorach LCD nie emitują własnego świata, lecz za pośrednictwem dodatkowej lampy CCFL umieszczonej za ekranem. Przez specjalny filtr, przechodzi światło i trafia na ciekły kryształ, czego skutkiem jest wyświetlenie obrazu. Jeśli szukasz modelu z atrakcyjną ceną oraz interesuje Cię przekątna ekranu poniżej 40”, wybierz telewizor LCD.

Jeśli chodzi o telewizory LED, są one doskonalszymi „braćmi” telewizorów wyposażonych w matrycę LCD. Edge LED cechuje się gorszą jakością wykonania. Zastosowanie diod LED przy krawędziach telewizora spowodowało, że nierównomiernie jest podświetlana matryca. Telewizory Full LED mają diody rozmieszczone pod całą powierzchnią wyświetlacza. Charakteryzują się wyższą ceną oraz większym zużyciem prądu.

Technologia LED została stworzona dla osób, które chciałyby uzyskać urządzenie o cienkim wyglądzie oraz niskim zużyciu energii. Osoby używające konsol video, jak i oglądające filmy HD z pewnością znajdą coś dla siebie.

Telewizory plazmowe wyposażone są w specjalne komory zawierające luminofor, które wykorzystują mieszaninę gazów do wyświetlania każdej składowej barwy. Gaz doprowadzany jest do plazmy, która pobudza luminofor do emisji widzialnego światła. Jeden piksel tworzą aż trzy komory. Zużycie energii w telewizorach plazmowych jest podobne jak w przypadku telewizorów LCD. Telewizory plazmowe przeznaczone są dla osób, które oglądają sport oraz filmy akcji, dobre są również dla maniaków gier komputerowych.

Technologia 3D wykorzystywana jest w telewizorach plazmowych, jak i w LCD. Dzięki niej można cieszyć się trójwymiarowym filmem w domowym zaciszu. Niestety zastosowanie tej technologii wiążę się z wysoką ceną, dlatego jest on przeznaczony jedynie dla osób z dużą ilością gotówki.

Wybór telewizora pod kątem ceny

Jeśli chodzi o telewizory do 1000zł, mamy do wyboru modele, które oferują podstawowe funkcje. Nie ma co szukać urządzeń o dużej przekątnej, ponieważ jakość wyświetlania obrazu nie będzie satysfakcjonująca. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór modelu o przekątnej 32”.

Do 2000zł wybór dotyczy przedziału między 40” – 50”. W tej cenie znajdziemy telewizory LCD, wyposażone w technologię 3D. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, nie warto w tym przedziale cenowym zwracać na to uwagi. Lepiej skupić się na lepszej jakości wyświetlania obrazu.

Jeśli chodzi o ceny do 3000zł, w tym przedziale cenowym dostępny jest szeroki wybór. Większość telewizorów oferuje przekątną od 46” do 50” z rozdzielczością Full HD i częstotliwością 200 Hz. Standardem jest również zastosowana technologia 3D.